Kamera samochodowa- najważniejsze informacje

02.07.2020 |

Kamery samochodowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród kierowców. Zarówno doświadczeni jak i młodzi posiadacze prawa jazdy kupują je, aby nagrywać to co dzieje się na drogach, a w razie kolizji lub wypadku mieć dowód dla policji. Ale czy Ty wiesz, które kamery są najlepsze i na co zwrócić uwagę?

Jesteś jednym z kierowców, który podczas podróży spotkał się z łamaniem przepisów drogowych przez innych? Wszystko jest dobrze dopóki nie zdarzy się wypadek lub kolizja. W takich sytuacjach zdarza się, że sprawca zdarzenia nie chce przyznać się do winy. Jednak Ty masz wszystko nagrane na kamerze samochodowej i bez problemu udowodnisz swoją niewinność. Pamiętaj o tym, że jeśli Twój pojazd został uszkodzony, a dalsza podróż nim staje się niemożliwa to należy skontaktować się z firmą oferującą pomoc drogową. Nasza firma szybko zajmie się Twoim samochodem i pomoże rozwiązać problem. 

wideorejestrator na przedniej szybie auta

Dobrze umiejscowiony wideorejestrator zarejestruje każdy szczegół podczas podróży

Kiedy używać kamery samochodowej

Kamera samochodowa to potoczne określenie wideorejestratora. Nazwa ta jest jednak częściej używana przez większość kierowców. Jej głównym zadaniem jest nagranie wideo i zapisanie go w pamięci urządzenia. W zależności od rodzaju kamery oraz posiadanych przez nią funkcji, wykorzystywana jest przez kierowców samochodów osobowych jak i TIR. Wideorejestrator to urządzenie służące do nagrywania obrazu oraz mierzenia różnych czynników wpływających na bezpieczeństwo podczas podróży. Skoro już wiesz czym jest kamera samochodowa wyjaśniamy, w jakich sytuacjach najlepiej z niej korzystać. 

 

Podstawowym zadaniem kamery samochodowej jest nagrywanie tego co dzieje się na drodze. W razie kolizji nagrana meteriał może być także wykorzystany jako dowód procesowy. Bardzo często kamera wykorzystywana jest do nagrywania nieprawidłowo prowadzonych czynności służbowych oraz jako dowód potwierdzający winę sprawcy zdarzenia drogowego. Często kierowcy nie zgadzają się z zarzutem przekroczenia prędkości. Czasami wyniki są nieprawidłowe przez źle działające urządzenie pomiaru prędkości lub otoczenie, które może je zaburzać. Dzięki odpowiedniej kamerce samochodowej, można przedstawić i odeprzeć stawiane zarzuty. Bardzo podobnie wygląda to w przypadku zdarzenia drogowego. Film z kamery samochodowej jasno i wyraźnie przedstawia sytuację, w jakiej doszło do kolizji lub wypadku. Dzięki temu ustalenie sprawcy wypadku jest znacząco ułatwione. Jeśli posiadasz nagranie na swojej kamerze, przedstaw je policji w celu ustalenia sprawcy. Dzięki temu czas wykonywanych przez nich czynności znacznie się skróci i zostanie zachowane bezpieczeństwo przejazdu innych pojazdów. 

 

Filmy nagrane przez kierowców mogą także służyć także jako materiał informacyjny i instruktażowy wykorzystywany podczas zajęć teoretycznych dla osób uczęszczających na kurs prawa jazdy. 

kamera samochodowa na przedniej szybie auta

Kamerę samochodową może zamontować także do lusterka wstecznego

W jakich sytuacjach policja może skorzystać z nagrania z kamery samochodowej

Prawo nie zabrania wykorzystywania nagrań z kamery samochodowej jako dowód w sądzie. Pamiętaj jednak, aby Twoje nagranie mogło być dowodem w sprawie nie może zostać w żaden sposób podważone. Musi być ono oryginalne i nie posiadać żadnych zmian w kodzie nagrywania. Nagrane wideo musi posiadać obraz w wysokiej rozdzielczości. Jeśli obraz będzie mało czytelny, dowód ten będzie łatwy do podważenia. Jeżeli danych z nagrania np. numerów rejestracyjnych lub znaków szczególnych zdarzenia nie da się odczytać, taki dowód w sądzie nie wniesie nic nowego do sprawy. Pamiętaj także o tym, aby zamontować kamerę samochodową w takim miejscu, aby na nagraniu było widoczne jak najwięcej otoczenia. Ważne jest także, aby nośnik, na którym zostało nagrane wideo dostarczyć do sądu jako dowód, gdyż musi zostać ono poddane analizie przez biegłych. Nośnik danych powinien być także odpowiednio dobrany do kamery, dzięki czemu jego zbadanie będzie mógł wykonać każdy biegły. Pamiętaj także o wykonaniu autoryzowanej kopii zapasowej nagrania, gdyż musi zostać ono dostarczone stronie przeciwnej w sądzie. 

Nagranie z kamery samochodowej ważnym dowodem w sprawie

Jeśli jesteś posiadaczem kamery, która uchwyciła moment przestępstwa lub zagrożenia życia lub zdrowia innego człowieka pamiętaj, że Twoim obowiązkiem jest przekazanie go do odpowiednich służb, które zajmują się tą sprawą. Nie możesz także publikować nigdzie nagrania, które narusza dobra osobiste osób trzecich lub samego sprawcy zdarzenia. Istnieje wiele naruszeń dóbr osobistych, które związane są z wizerunkiem danej osoby lub rzeczy np. marka samochodu i numer rejestracyjny pojazdu. “Przezorny zawsze ubezpieczony”, więc kieruj się rozsądkiem, a w sytuacji wątpliwej poproś o radę specjalistę. 

wideorejestrator na przedniej szybie auta

Pamiętaj, że im większy ekran wideorejestratora, tym większa przyjemność podczas oglądania

Budowa i wyposażenie wideorejestratora

Wideorejestratory różnią się od siebie ze względu na rodzaj i ich wyposażenie. Rozdzielczość kamery ma bardzo duże znaczenie na jakość nagrywanego wideo. Standardową jest 1280×720 (HD) i pozwala to nagrać filmy dobrej jakości i ostrości. Ma to ogromne znaczenie podczas składania nagranego filmu jako dowodu w sprawie sądowej. Można zamontować kamerę, która posiada możliwość rejestrowania obrazu za pojazdem. Dzięki temu kamera samochodowa może także służyć jako dodatkowe wsparcie podczas cofania lub parkowania tyłem. Pozwala to na poszerzenie pola widzenia kierowcy. Niektóre kamery wyposażone są dodatkowo w soczewki, które ułatwiają nagrywanie obrazu w nocy, a obraz nadal będzie czytelny i przejrzysty. Wideorejestratory posiadają kąt 120 stopni nagrywania. Pamiętaj o tym, aby zamontować go w miejscu, w którym będzie mógł on nagrywać jak największą przestrzeń wokół samochodu. Wiadomo- im większy kąt tym lepiej. 

Dodatkowe wyposażenie kamery samochodowej

Podstawowe kamery samochodowe mają tylko nagrywać wideo z podróży. Posiadają określoną rozdzielczość i pamięć wewnętrzną. Jednak wśród sprzedawanych na rynku modeli kamer samochodowych można także wyróżnić wideorejestratory z dodatkowymi funkcjami, np: 

  • GPS- lokalizuje samochód oraz określa prędkość z jaką pojazd się porusza; 
  • podczerwień- wykorzystywana jest podczas rejestrowania obrazu w nocy za pomocą dodatkowego filtra na obiektywie; 
  • nagrywanie dźwięku- pozwala to w kamerze na stworzenie pełnowartościowego filmu dowodowego, który łączy w sobie zarówno obraz jak i dźwięk; 
  • czujnik ruchu- pozwala na automatyczne włączenie nagrywania podczas uruchomienia samochodu i zmiany jego pozycji. 

Kamery samochodowe różnią się od siebie w zależności od posiadanego wyposażenia. Wideorejestrator jest urządzeniem elektronicznym, które powinno być kompatybilne z każdym komputerem. Dlatego ważne jest, aby w opakowaniu znajdował się także kabel USB, za pomocą którego kamera zostanie podłączona do komputera i możliwe będzie przesyłanie nagranych filmów i obejrzenie ich na większym ekranie. Za pomocą kabla USB można ładować kamerę samochodową oraz inny sprzęt. Jeśli chcesz na bieżąco oglądać filmy nagrane przez sprzęt zwróć uwagę czy kamera posiada wejście HDMI. W trakcie kupna kamery samochodowej zwróć uwagę na pojemność pamięci wewnętrznej urządzenia. Im większa pojemność tym więcej nagranego materiału możesz zgromadzić. W niektórych urządzeniach jest możliwość powiększenia pamięci za pomocą karty micro SD. Nie wszystkie kamery posiadają jednak uchwyt do zamontowania jej np. na szybie pojazdu. Wideorejestratory różni także sposób ich zasilania. Mogą posiadać one wymienne baterie, wbudowany akumulator lub baterię do wielokrotnego ładowania. 

wideorejestrator na przedniej szybie auta

Kamera samochodowa przyda się nawet w największych korkach

 

Do każdego samochodu można dokupić wiele innych gadżetów samochodowych, które ułatwią prowadzenie samochodu i podniosą komfort i bezpieczeństwo podróży. Nie zapomnij jednak, że wybór kamery samochodowej nie należy do łatwych decyzji. Musisz dokładnie zastanowić się czego oczekujesz od wideorejestratora, a następnie wybrać odpowiedni model. 

 

Powrót do bloga