10 gadżetów dla pasjonata motoryzacji

31.07.2018 |

Każdy, kto spędza dużo czasu w samochodzie wie, jak ważne są małe rzeczy. A na rynku dostępnych jest wiele gadżetów, które przydają się w aucie i umilają podróż. Oto nasz subiektywny wybór 10 z nich.

1. Uchwyt na szybę

To bardzo uniwersalny i podstawowy gadżet, a liczba dostępnych na rynku modeli jest ogromna. Przydaje się zarówno do trzymania telefonu, jak i nawigacji czy nawet kamery.

2. Kamera samochodowa

To coraz popularniejszy gadżet, który ma coraz szersze zastosowanie. Pierwotnie miał służyć do nagrywania drogi. Ale szybko okazało się, że może pozwolić także na uniknięcie mandatu. W spornych sytuacjach drogowych kierowcy często powołują się na nagrania z kamery, co najczęściej pomaga wskazać winnego kolizji.

Bardziej zaawansowane modele mają dwie kamery – jedna rejestruje to, co się dzieje z przodu samochodu, a druga nagrywa trasę z tyłu.

3. Nawigacja

Chociaż obecnie nowe smartfony posiadają dość dokładne nawigacje, niektórzy wolą korzystać z oddzielnych samochodowych nawigacji. Są one kompaktowe i wygodne, trzeba tylko pamiętać o regularnym aktualizowaniu map, jeśli urządzenie nie robi tego automatycznie, korzystając z Wi-Fi.

4. Zestaw głośnomówiący

Rozmowy przez telefon podczas prowadzenia samochodu mogą być kosztowne. Lepiej zadbać zarówno o portfel, jak i bezpieczeństwo, i zainwestować w zestaw głośnomówiący. Tutaj także do wyboru jest wiele rozwiązań, a ich ceny kształtują się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Te droższe pozwalają na osiągniecie o wiele lepszej jakości dźwięku czy konfigurowanie kilku telefonów jeśli z auta korzysta więcej niż jeden kierowca.

Na szczęście nowoczesne samochody coraz częściej mają zamontowany własny Bluetooth i wystarczy skonfigurować odpowiednio telefon, a wbudowane radio i mikrofony umożliwią korzystanie z nich jak z zestawu głośnomówiącego.

5. Uchwyt na kubek

Wiecie, że nie każdy samochód posiada uchwyt na kubek? Zwłaszcza w starszych modelach może być to problematyczne. Są dwa podstawowe rodzaje takich uchwytów – mocowane na kratce wentylatora lub zaczepiane o boczne drzwi na wysokości szyby.

Źródło: Flickr / CC BY-SA 2.0

Uchwyty bez problemu można zdemontować i umieścić w schowku, jeśli z nich nie korzystamy.

6. Lodówka samochodowa

Świetne rozwiązanie zwłaszcza w okresie wakacyjnym, ale sprawdza się także podczas dużych zakupów. Nagrzany bagażnik nie jest miejscem, które pozwala na bezpieczne przewożenie żywności przez długie dystanse.

Bardziej zaawansowane lodówki mają także opcję podłączenia do gniazda samochodowej zapalniczki, dzięki czemu dają większe możliwości chłodzenia. Czas ich pracy zdecydowanie się wydłuża.

7. Mata masująca

To świetny gadżet dla osób, które przemierzają większe dystanse w samochodzie. Matę wystarczy umieścić na siedzeniu, a następnie wpiąć do gniazda zapalniczki i gotowe. Najczęściej do wyboru jest kilka trybów masażu, a czasem także i podgrzewanie. Jeśli nie masz w aucie podgrzewanych siedzeń, na pewno polubisz to rozwiązanie!

8. Organizer samochodowy

Bałagan w bagażniku wcześniej czy później dotyka każdego kierowcę. Aby go uniknąć, warto mieć w samochodzie specjalny organizer. Liczne przegródki pozwolą na zachowanie porządku, ale też ułatwią szybkie odnalezienie przedmiotów. Jeśli wozisz ze sobą olej czy płyn do spryskiwaczy na dolewkę, pojemniki umieszczone w specjalnej przegródce nie będą się turlać w bagażniku podczas wchodzenia z zakręty.

Źródło: Flickr / CC BY 2.0

Większość organizerów jest składana, więc nie ma żadnego problemu, jeśli musisz przewieźć w bagażniku coś większego.

9. Lokalizator kluczyków

Gadżet może niekoniecznie do umieszczenia w samochodzie, ale na pewno bardzo przydatny. Wystarczy przypiąć nadajnik w postaci breloka do kluczyków. Kiedy użyjesz dołączonego do zestawu pilota, nada on sygnał dźwiękowy i pozwoli zlokalizować kluczyki nawet z odległości kilkudziesięciu metrów.

 

Na koniec jeszcze jedna ważny gadżet, jakim jest rozgałęziacz do zapalniczki samochodowej. Tych również dostępnych jest wiele rodzajów, a niektóre pozwalają na wpięcie jednego lub kilku kabli USB. To bardzo przydatna rzecz, jeśli w samochodzie masz wiele urządzeń, które wymagają stałego ładowania.

To tylko kilka przykładów gadżetów motoryzacyjnych. A jakie są najbardziej przydatne dla Was?

 

Autorem wpisu jest Darek Koza – redaktor bloga motoryzacyjnego Automator.pl

Powrót do bloga


Dojeżdżamy błyskawicznie
do dzielnic Poznania:
Grunwald, Jeżyce, Nowe Miasto, Piątkowo, Rataje, Stare Miasto, Wilda
okolicznych miejscowości:
Swarzędź, Luboń, Komorniki, Skórzewo, Wysogotowo, Przeźmierowo, Baranowo, Chyby, Suchy Las, Owińska, Koziegłowy, Janikowo