Umiejętne korzystanie ze świateł w samochodzie

19.07.2017 |

Podstawową wiedza każdego kierowcy jest umiejętność odpowiedniego używania świateł w samochodzie. Jak ich używać, powinien teoretycznie wiedzieć każdy kierowca. Tymczasem, na polskich drogach pełno jest kierowców, których zachowanie przeczy ich wiedzy na ten temat.

Nieprzestrzeganie zasad prawidłowego używania świateł nie jest bezpieczne dla użytkowników drogi. Tymczasem Kodeks Drogowy precyzuje dokładnie obowiązujące zasady ruchu drogowego, w tym również te, dotyczące używania świateł.

 

Światła mijania zapalone całodobowo to mniej wypadków

 

Światła mijania, zapalone przez całą dobę, znacząco wpłynęły na widoczność nadjeżdżających samochodów, co z kolei przełożyło się mniejszą liczbę wypadków. Względnie, zamiast świateł mijania można używać świateł do jazdy dziennej w dzień, i w nocy mijania, o ile nie używa się świateł drogowych, czyli długich. Auta nowszej generacji najczęściej są wyposażone w automatyczne przełączniki świateł z drogowych na światła mijania po zmroku i w warunkach gorszej widoczności. Również przed wjazdem słabo oświetlone tunele należy zapalić światła mijania.

Światła mijania powinny być gaszone na postoju, aby nie wprowadzić w błąd nadjeżdżających z naprzeciwka kierowców. Powinny być również prawidłowo ustawione, głównie względem masy obciążonego auta.

 

Oślepienie kierowcy światłem to częsta przyczyna wypadków i kolizji drogowych

 

Światła drogowe, czyli długie, używane są na trasach, w terenie niezabudowanym. Oślepienie nadjeżdżającego kierowcy może mieć dramatyczne skutki, od kolizji, po wypadku. Łatwo w takiej sytuacji stracić panowanie nad samochodem, wjechać do rowu czy na pobocze. Dlatego bezwzględnie należy pamiętać o przełączeniu ich na światła mijania w chwili, gdy z naprzeciwka jedzie inny pojazd lub porusza się rowerzysta, bądź kolumna pieszych. Nie musisz przełączać świateł mijając pojedynczego pieszego.

Długie światła są konieczne dla bezpiecznej jazdy w nocy. Długi snop światła pozwala zauważyć w mroku zwierzęta i pieszych na poboczu, nieoczekiwane przeszkody na drodze. długie powinien wymagać zawsze po wjeździe na oświetlony odcinek drogi oraz w obszar zabudowany oznaczony białą tablicą. Należy też gasić je i przełączać na światła mijania w chwili, gdy jedziesz za innym pojazdem, którego kierowcę możesz oślepiać w lusterkach.

 

Bezpieczne używanie świateł postojowych oraz przeciwmgielnych

 

Światła pozycyjne powinny być włączane tylko na postoju auta, które stoi na przykład na poboczu drogi. Dzięki światłom pozycyjnym, twoje auto jest dobrze widoczne dla innych kierowców, co zmniejsza ryzyko wypadku spowodowanego niezauważeniem twojego pojazdu. Nie musisz ich używać w chwili, gdy twoje auto stoi poza drogą.

Do jazdy we mgle czy podczas gwałtownych opadów śniegu lub deszczu używać się powinno świateł przeciwmgielnych. Należy jednak mieć na uwadze, że światła przeciwmgielne, odbijające się od mokrej nawierzchni drogi mogą oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka lub za tobą, co może na tyle zdekoncentrować prowadzącego auto, że nie zdąży zareagować w porę podczas gwałtownego hamowania.

 

Niewłaściwe używanie kierunkowskazu jest częstą przyczyną kolizji

 

Niewłaściwe używanie kierunkowskazu może być przyczyną kolizji, a na pewno może stać się nią brak tych świateł lub po prostu, zapominanie o ich używaniu. Kierunkowskaz zawsze trzeba włączyć zanim rozpocznie się manewr zmiany pasa ruchu lub kierunku jazdy, a wyłączyć po zakończeniu.

Często powielanym błędem jest używanie kierunkowskazu podczas całego manewru wyprzedzania, co jednak pozwala zachować bezpieczeństwo kierowcy auta wyprzedzającego, który informuje inne pojazdy, że nadal jest na sąsiednim pasie ruchu. Innym przykładem błędu teoretycznego, ale usprawniającego komunikację między kierowcami, jest włączenie lewego kierunkowskazu przed wjazdem na rondo. Wszyscy kierowcy wiedzą, co robisz, mimo, że w myśl przepisów, kierunkowskazu powinieneś używać tylko podczas zjazdu z ronda.

Powrót do bloga