Przygotuj auto do wiosny

07.03.2017 |

Niskie temperatury, trudne warunki drogowe, sól, piasek posypywane przez drogowców na ulicach, błoto pośniegowe to czynniki, które mają ogromny wpływ na stan samochodu. Dlatego też warto po zimie zatroszczyć się o auto, tak, aby można było bezpiecznie podążać nim do celu.

Przede wszystkim należy dokładnie umyć samochód. Zmycie brudu z karoserii, wyczyszczenie blach, trudno dostępnych zakamarków, oraz ich zakonserwowanie pozwolą uniknąć korozji. Warto tutaj dokładnie zabezpieczyć ewentualne odpryski i ubytki w lakierze. Nawoskować całość. Szczególnie zadbaj o podwozie, które zimą było najbardziej narażone na niszczący wpływ soli, błota, wilgoci i piasku. Należy je dokładnie wymyć i w miarę możliwości zakonserwować.

Również wnętrze samochodu można po zimie posprzątać. Przyjemniej się jeździ samochodem z umytymi szybami, wyczyszczonym kokpitem, zaimpregnowaną tapicerką. Uszczelki najlepiej przesmarować wazeliną techniczna, co zabezpieczy je przed zniszczeniem i twardnienie, oraz kruszeniem.

Wizyta w serwisie

Po wielkim sprzątaniu należy zająć się sprawami technicznymi. Przede wszystkim należy udać się na serwis i skontrolować układ hamulcowy. W serwisie sprawdzona zostanie temperatura wrzenia płynu hamulcowego, stan systemu ESP/ABS, stan amortyzatorów, układu zawieszenia. To podstawa bezpiecznej jazdy.

Skoro już jesteśmy w serwisie, można za jedną wizytą sprawdzić stan pozostałych płynów eksploatacyjnych. Skontrolować należy stan płynu w układzie chłodzenia, oleju silnikowego, oleju w układzie wspomagania. Niedobory należy uzupełnić, a zbyt wyeksploatowane płyny wymienić.

Płyn z pojemnika spryskiwaczy warto zużyć do końca i latem stosować płyn letni, nie tylko tańszy, ale też skuteczniejszy wysokich temperaturach.

Kiedy temperatura zaczyna oscylować wokół 7 stopni Celsjusza, należy zmienić opony z letnich na zimowe. W wysokich temperaturach zimówki szybciej się nagrzewają, tracąc swoje właściwości, szybciej się zużywają, obniża się ich przyczepność, a tym samym wydłuża się droga hamowania. Zwiększa się też spalanie. Do tego koszt zakupu kompletu opon zimowych jest znacznie wyższy niż koszt zakupu opon letnich.

Podczas wizyty w wulkanizacji należy sprawdzić, czy koła są należycie wyważone, czy mają właściwe, równe ciśnienie. Dotyczy to również koła zapasowego.

Samodzielnie skontrolować możesz stan oświetlenia swojego samochodu. Wymienić żarówki możesz sam, lub podjechać z tym na serwis, jeśli dojście jest trudno dostępne. Podczas wizyty w serwisie sprawdź ustawienie lamp. Dokładnie oczyszczone lampy, dobrze wypoziomowane, sprawne żarówki świateł drogowych, mijania, postojowe, tylne czy kierunkowskazy i reszta to twoje bezpieczeństwo. Nie wolno ich mankamentów lekceważyć.

Kolejną rzeczą o którą koniecznie trzeba zadbać przed zimą są wycieraczki. Uszkodzona czy stwardniała gumka piór nie będzie zbierała wody z szyb, co skutecznie utrudni ci widoczność, a także przełoży się na bezpieczeństwo na drodze.

Aby zapewnić sobie właściwy komfort podróży, wymień po zimie filtr kabinowy. Podczas wilgotnych zimowych miesięcy mógł ulec zagrzybieniu lub zapleśnieniu. Nowy filtr kabinowy to nie tylko zdrowa atmosfera w aucie, ale też sprawny system wentylacji. Warto też zatroszczyć się o stan klimatyzacji.

Powrót do bloga


Dojeżdżamy błyskawicznie
do dzielnic Poznania:
Grunwald, Jeżyce, Nowe Miasto, Piątkowo, Rataje, Stare Miasto, Wilda
okolicznych miejscowości:
Swarzędź, Luboń, Komorniki, Skórzewo, Wysogotowo, Przeźmierowo, Baranowo, Chyby, Suchy Las, Owińska, Koziegłowy, Janikowo