Oświetlenie auta – pamiętaj, to ważne

23.11.2016 |

Reflektory samochodów z biegiem czasu żółkną i matowieją. Dzieje się tak pod wpływem promieniowania słonecznego, oddziaływania promieni UV, działania piasku i kurzu podczas jazdy czy uderzeń drobnego żwiru. Zupełnie tak, jak szyby samochodowe. Szyby są jednak zdecydowanie bardziej trwałe, gdyż są wykonane ze szkła, natomiast reflektory zrobione są z plastiku, więc ich żywotność, a tym samym skuteczność jest mocno ograniczona.

Plastik to materiał, lekki, tani więc z ekonomicznego punktu widzenia nic dziwnego, że producenci używają go nie tylko do wykonania odbłyśników czy soczewek, ale też kloszy lamp. Niekoniecznie musisz wymieniać reflektory w swoim samochodzie. Możesz samodzielnie przywrócić im drugą młodość.

Jak odnowić plastikowe reflektory

Do odnowienia plastikowych reflektorów potrzebna ci będzie odrobina cierpliwości, papier ścierny o gradacji od 2000 do 3000 oraz pasta polerska i miękka ściereczka. W sklepach znajdziesz zestawy do samodzielnej naprawy reflektorów. Poszukaj również lakieru do reflektorów z filtrem UV, którym zabezpieczysz efekty swojej pracy przed szkodliwymi czynnikami.

Przede wszystkim, sprawdź, czy lampa twojego auta nie jest pokryta twardym lakierem, który uległ zażółceniu. Czasem do jego usunięcia potrzeba papieru o grubości P800 i to tym papierem musisz cierpliwie zdrapać stary lakier, stopniowo zmieniając papier na drobniejszy. Nie przejmuj się, jeśli podczas polerowania grubszym papier klosz zmatowieje jeszcze bardziej. To naturalne. Stopniowo zmieniaj grubości papieru, aż w końcu, miękką ściereczką i pastą polerską zaczniesz nadawać ostateczny szlif,czyli musisz polerować tak długo, aż uzyskasz przezroczystą powierzchnię lampy. Całość operacji może potrwać do godzin. Na koniec zabezpiecz lampę lakierem.

Możesz też użyć polerki rotacyjnej i specjalnej pasty polerskiej do maszyn. Koniecznie musisz zabezpieczyć taśmą malarską maskę, grill, błotnik i wszystkie elementy, które stykają się z lampą. Tutaj zaczynasz od mocnego docisku i wolnych obrotów, stopniowo zmniejszając nacisk i zwiększając obroty.

Na pewno nie poprawisz samodzielnie wnętrza reflektorów. To, o ile to możliwe, zadanie do wykonania w serwisie samochodowym. Pamiętaj też, aby zawsze wymieniać żarówki parami i stosować żarówki dobrej jakości, uznanych marek. To poprawi twoja widoczność na drodze, a przede wszystkim uchroni cię przed przykrymi niespodziankami na drodze.

Powrót do bloga


Dojeżdżamy błyskawicznie
do dzielnic Poznania:
Grunwald, Jeżyce, Nowe Miasto, Piątkowo, Rataje, Stare Miasto, Wilda
okolicznych miejscowości:
Swarzędź, Luboń, Komorniki, Skórzewo, Wysogotowo, Przeźmierowo, Baranowo, Chyby, Suchy Las, Owińska, Koziegłowy, Janikowo