Kurs i uprawnienia na wózki widłowe – co musisz wiedzieć?

03.07.2021 |

Kurs i uprawnienia na wózki widłowe – co warto wiedzieć na ten temat? W naszym artykule przedstawiamy, jakie mamy rodzaje wózków widłowych oraz jak wyglądają poszczególne kategorie uprawnień.

Czym jest wózek widłowy i jak działa?

Definicja wózka widłowego oraz zasady jego działania są jasno określone i nieskomplikowane. Jego potoczna nazwa powszechnie znana to widlak, ale prawidłowa nazwa to wózek jezdniowy podnośnikowy. Są to kołowe pojazdy mechaniczne o napędzie silnikowym. Jest to rodzaj wózków transportowych, które wykorzystuje się w transporcie bliskim. Używa się ich do przewozu i sterowania ładunków umieszczonych zazwyczaj na paletach o wadze nawet do kilkunastu ton. Jeśli potrzebujesz przetransportować wózki widłowe zapoznaj się z naszą ofertą.

Rodzaje wózków widłowych

Wózki widłowe możemy podzielić na dwa rodzaje. Ze względu na napęd oraz ze względu na funkcje.

Ze względu na rodzaj napędu wyróżniamy następujące wózki widłowe:

  • wózki widłowe spalinowe – ten rodzaj wózka widłowego napędzany jest za pomocą oleju napędowego, benzyny lub gazu LPG lub CNG. Z racji emitowania spalin ten rodzaj wózków widłowych powinien być używany na otwartej przestrzeni. Jeśli chcemy je użytkować z zamkniętych pomieszczeniach koniecznie powinny być one wyposażone w specjalne filtry.
  • wózki widłowe gazowe – jak sama nazwa wskazuje napędzane są za pomocą gazu. Tak samo jak w przypadku wózków widłowych spalinowych zaleca się używać ich na przestrzeniach otwartych.
  • wózki widłowe elektryczne –  nazywamy je również wózkami widłowymi akumulatorowymi. Możemy używać ich wszędzie tam, gdzie nie wolno korzystać z wózków widłowych spalinowych oraz gazowych, ponieważ nie emitują spalin. Największą zaletą tego rodzaju wózków widłowych jest cicha praca, wydajna bateria, która wystarcza nawet do 8 godzin ciągłej pracy.

Ze względu na rodzaj funkcji wyróżniamy wózki widłowe:

  • wózki widłowe boczne – nazywane również wózkami widłowymi bocznego załadunku. Są to wózki, w którym operator siedzi bokiem względem kierunku jazdy.
  • wózki widłowe terenowe – tego typu wózków widłowych najczęściej używa się na placach budowy, w miejscach o trudnym dostępie, na nierównym i grząskim podłożu.
  • wózki widłowe ze zmiennym wysięgiem – nazywane również ładowarkami teleskopowymi. Do najbardziej charakterystycznych cech tego typu wózka widłowego zalicza się daleki zasięg pracy, który umożliwia długi wysięgnik teleskopowy.
  • wózki widłowe – z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem.
  • wózki widłowe z wysuwanym masztem.
  • wózki widłowe podnośnikowe sterowane z poziomu lub podestu roboczego. Tego typu wózki widłowe obsługiwane są przez operatora, który steruje nim stojąc na podeście lub chodząc przy wózku.

mężczyzna rozmawia z operatorem wózka widłowego i coś mu wskazuje

Uprawnienia na wózki widłowe – rodzaje

Istnieje kilka rodzajów uprawnień na wózki widłowe. Każda osoba, która w ma obsługiwać tego rodzaju urządzenia powinna je posiadać. Obsługiwać wózki widłowe z mechanicznym napędem podnoszenia może osoba, która ukończyła 18 lat oraz posiada odpowiednie uprawnienia do obsługi wózków jezdniowych. Dane uprawnienia występują w formie zaświadczenia kwalifikacyjnego od Dozoru Technicznego. Można je uzyskać na podstawie przepisów dotyczących trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych. Uprawnienia może otrzymać również osoba posiadająca uprawnienia maszynisty ciężkich maszyn budowlanych i drogowych. Uprawnienia może zdobyć osoba, która posiada książkę operatora maszyn roboczych wraz ze wpisem w zakresie obsługi wózków podnośnikowych.

Konkretne uprawnienia na wózki widłowe możemy przedstawić w następujący sposób:

I WJO

Uprawnienia te przyznawane są na okres 5 lat. Jest pierwszą i najbardziej pożądaną kategorią, ponieważ pozwala na uzyskanie uprawnień na wózki jezdniowe i specjalizowane w tym wózki widłowe ze zmiennym wysięgnikiem, wózki widłowe z osobą obsługującą podnoszą razem z ładunkiem oraz wózki widłowe wysokiego składowania. Nabycie tego certyfikatu automatycznie nadaje nam uprawnienia do wykonywania zawodu operatora również w kategorii II i III. Zdecydowanie warto poświęcić swój czas na zrobienie kursu, który kończy się właśnie tym certyfikatem. Kurs na tę kategorię uprawnień trwa ok. 80 godzin.

II WJO

Uprawnienia te przyznawane są na okres 10 lat. To najczęściej wybierana kategoria, która upoważnia do obsługi wózków jezdniowych wyłączając wózki widłowe specjalizowane. Możemy obsługiwać każdy wózek widłowy bez względu na sposób zasilania oraz i wysokość unoszenia. Mamy prawo również do obsługi maszyn, w których operator stoi na podeście lub siedzi w kabinie. Tak samo jak w przypadku kategorii I WJO posiadając uprawnienia II WJO automatycznie nabywamy uprawnienia z kategorii III. Kurs na tę kategorię trwa ok. 65 godzin.

III WJO

Uprawnienia te przyznawane są na okres 10 lat. To najrzadziej wybierana kategoria, ponieważ uprawnia nas tylko i wyłącznie do wykonywania zawodu operatora jedynie wózków widłowych jezdniowych podnośnikowych i wózków widłowych prowadzonych, czyli takich gdzie operator prowadzi wózek przed sobą. Kurs na tę kategorię trwa ok. 40 godzin.

rysunek wózka widłowego

Szkolenie na wózki widłowe

W szkoleniu na wózki widłowe może wziąć udział każda osoba, która ukończyła 18 lat. Pozostałymi decydującymi czynnikami są stan zdrowia, odporność na stres, spostrzegawczość oraz refleks. Na tym stanowisku powinniśmy dokładnie zastanowić się nad naszymi predyspozycjami. Ważnym czynnikiem jest również nasze zdrowie.

Każde szkolenie podzielone jest na dwie części – teoretyczną oraz praktyczną. Część teoretyczna zawiera wiedzę na temat budowy wózków widłowych, urządzeń, jakie możemy spotkać w magazynie, jak często należy wykonywać przegląd takich maszyn, o niebezpieczeństwach związanych z pracą na stanowisku operatora wózka widłowego oraz wszystkiego co związane jest z bezpieczeństwem i higieną pracy. Część praktyczna polega natomiast na wykonywaniu ćwiczeń na wózku widłowym. Ćwiczy się z ładunkiem przygotowanym do pracy w magazynie.

Egzamin na wózki widłowe

Egzamin na wózki widłowe, to już prawie półmetek w zdobywaniu certyfikatu uprawniającego nas do obsługi wózków widłowych. Niestety, ale samo podejście do egzaminu nie upoważnia nas do ich obsługi. Wspomniany egzamin należy zdać przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Egzamin zazwyczaj polega na odpowiedzeniu na jedno pytanie ogólne oraz na dwa dotyczące konkretnego rodzaju wózków widłowych. Dodatkowo należy pokazać, że posiada się odpowiednie umiejętności praktyczne podczas załadunku i rozładunku towaru oraz pracy w korytarzach roboczych.

Wybierając kurs warto wybrać taki, który pozwoli nam na uzyskanie Certyfikatu Europejskiego. Dzięki niemu jako obywatele Unii Europejskiej możemy na jej obszarze pracować na stanowisku operatora wózka widłowego.

operator wózka widłowego w wózku na magazynie

Nie każdy powinien zajmować się obsługiwaniem tego typu maszyn. Wszystko zależne jest on naszym predyspozycji i przede wszystkim od posiadanych uprawnień potwierdzonych certyfikatem. Należy pamiętać, że praca na stanowisku operatora wózków widłowych nakłada na nas dużą odpowiedzialność i w bardzo łatwy sposób osoba niedoświadczona może stworzyć sytuację zagrażającą życiu lub inne niebezpieczeństwo. Jeśli będziesz sprawcą lub świadkiem takiego zdarzenia przeczytaj nasz artykuł – Jak zachować się po wypadku.

Powrót do bloga


Dojeżdżamy błyskawicznie
do dzielnic Poznania:
Grunwald, Jeżyce, Nowe Miasto, Piątkowo, Rataje, Stare Miasto, Wilda
okolicznych miejscowości:
Swarzędź, Luboń, Komorniki, Skórzewo, Wysogotowo, Przeźmierowo, Baranowo, Chyby, Suchy Las, Owińska, Koziegłowy, Janikowo