Jak zaplanować podróż samochodem na wakacje?

10.05.2021 |

Wybierając się na wakacje z rodziną wielu z nas decyduje się na podróż własnym samochodem. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy środek transportu. Jak każdy posiada swoje wady i zalety. Jak zaplanować podróż samochodem na wakacje? Na co zwrócić uwagę?

Oprócz sprawdzenia, czy spakowaliśmy wszystkie potrzebne rzeczy, aby wypoczynek był udany i bezpieczny powinniśmy skontrolować, w jakim stanie technicznym jest nasz samochód. Czemu więc poświęcić uwagę i co przygotować przed rozpoczęciem podróży?

Podróż samochodem to największa wygoda

Nie od dziś wiadomo, że podróżowanie samochodem jest najbardziej wygodne i komfortowe. Ten środek transportu ma wiele plusów. Docieramy do punktu docelowego bez przeszkód, wybieramy dowolną trasę, w każdej chwili możemy zrobić przerwę na posiłek lub krótki postój na rozprostowanie kości bądź chwilę odpoczynku, spakować tyle bagażu ile pomieści się w bagażniku nie martwiąc się o dodatkowe koszty związane z nadbagażem. Gdyby coś się działo mamy auto zawsze pod ręką i w każdej chwili możemy wrócić do domu. Skoro są plusy to muszą być też minusy i największym z nich jest czas. Samochodem nie dotrzemy tak szybko na miejsce jak np. samolotem.

Wyposażenie

Decydując się na podróż samochodem powinniśmy zadbać, aby była przede wszystkim bezpieczna. Żeby tak się stało trzeba go odpowiednio przygotować do drogi by był w pełni sprawny. Odpowiednie ułożenie bagażu to nie jedyna rzecz, o której należy pamiętać. Bardziej istotne jest dokonanie przeglądu naszego samochodu. Jeśli nie chcemy niemiłej niespodzianki w postaci awarii możemy zminimalizować ryzyko. Dobrze jest też sprawdzić, czy posiadamy podstawowe wyposażenie jak gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, apteczka i koło zapasowe. Dokumenty takie jak prawo jazdy, polisa ubezpieczeniowa i dowód rejestracyjny również warto mieć przy sobie. Jeżeli chodzi o elektronikę zalecamy w ramach alternatywy zabrać papierową wersję mapy oraz spisać nasze numery oraz numery alarmowe do notesu. Przyda to się zwłaszcza gdy padnie nam telefon, a podróżują z nami dzieci.

Stan techniczny

Gdy coś jest nie tak z naszym samochodem dostajemy od niego jasne komunikaty. Zbyt mała ilość paliwa, oleju czy problemy z układem hamulcowym komunikowane są za pomocą kontrolek wyświetlanych na desce rozdzielczej. Oprócz tego zauważyć możemy inne sygnały jak stukające koło czy przegrzewający się silnik. W pierwszym przypadku nie każda kontrolka musi oznaczać wizytę u mechanika, za to w drugim jakiekolwiek niepokojące dźwięki lub zachowanie samochodu już tak.

młody mężczyzna stoi nad maską auta

Przegląd samochodu

Przed wyruszeniem w podróż należy zrobić przegląd kilku elementów samochodu. Jeżeli czujemy się na siłach nie ma problemu, żebyśmy zrobili go sami. Jeśli jednak nie posiadamy odpowiedniej wiedzy udajmy się do warsztatu samochodowego. Przegląd wykonany przez mechanika to pewność, że wszystko zostało sprawdzone i wykonane jak trzeba. Co prawda naraża nas to na koszty, ale są one niewielkie i warte poniesienia.

Układ hamulcowy, kierowniczy i zawieszenie

Układ hamulcowy, układ kierowniczy oraz zawieszenie to jedne z elementów, które musimy sprawdzić przed wyjazdem na wakacje. Obowiązkowo uzupełnić poziom oleju silnikowego oraz płynu chłodniczego. Dzięki temu nie dopuścimy do przegrzania lub zatarcia silnika. Jeśli nie wiecie jak to zrobić to podpowiadamy, że poziom danego płynu eksploatacyjnego powinien znajdować się między maksimum a minimum. Przed dłuższą podróżą nawet jeżeli ilość płynu jest odpowiednia zalecamy jego uzupełnienie do maksimum. Uważajcie, aby nie wlać go za dużo, ponieważ nadmiar może zaszkodzić w taki sam sposób jak niedobór. Warto wiedzieć, że wymienionych płynów nie należy mieszać i uzupełniać je tymi samymi, które znajdują się w zbiornikach, ponieważ wpływa to niekorzystnie na działanie silnika.

Olej silnikowy

Zapewnia odpowiednie smarowanie silnika zapobiegając w ten sposób zatarciu silnika. Pełni również funkcję przy odprowadzaniu ciepła.

Płyn chłodniczy

Zapobiega awariom uszczelki głowicy. Chłodzi silnik, zapobiegając jego przegrzaniu.

Pozostałe płyny

Oprócz oleju silnikowego i płynu chłodniczego warto sprawdzić ilość i stan płynu hamulcowego i oleju wspierającego układ kierowniczy. Ponadto przyjrzyj się tarczom oraz klockom hamulcowym. Zbyt niski poziom lub brak płynu hamulcowego sprawia, że nasze hamulce przestają działać. Zbyt niski stan lub brak oleju wspierającego układ kierowniczy pozbawia nas wspomagania, a w najgorszym wypadku uszkodzi pompę.

Akumulator

Akumulator nazywany przez niektórych sercem samochodu to kolejny element, któremu należy się przyjrzeć. Sprawdzić trzeba stan techniczny oraz poziom naładowania. Nikt nie chce, aby padł mu akumulator. Jeżeli służy nam od dobrych kilku lat tym bardziej powinno skłonić nas to kontroli.

Bezpieczeństwo i komfort

Bezpieczeństwo podczas podróży to podstawa, ale ważny jest też komfort kierowcy. Właściwie te dwie rzeczy są ze sobą ściśle powiązane, ponieważ po części kierowca odpowiada za nasze bezpieczeństwo podczas podróży. Co ma wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy?

kobieta kuca przy kole auta

Opony

Bezpieczeństwo i komfort jazdy zapewniają odpowiednie opony. Należy zwrócić uwagę na ich bieżnik, który ma wpływ na długość drogi hamowania oraz prawidłowe ciśnienie, które ma wpływ na mniejsze zużycie paliwa, opony i powiązanych komponentów. Opony to część samochodu, którą należy wymieniać co jakiś czas biorąc pod uwagę poziom ich eksploatacji. Te bez bieżnika sprawiają niebezpieczeństwo w ruchu drogowym i mogą skutkować mandatem. Koło zapasowe to element, który zdecydowanie warto mieć przy sobie.

Oświetlenie

Możecie uważać, że wcale nie jest tak ważne, ale się mylicie. Odpowiednie oświetlenie, wyregulowane jak należy jest w stanie zapewnić większy komfort jazdy kierowcy samochodu. Dobrze oświetlona droga zwłaszcza nocą pozwala odpocząć naszym oczom. Światła naszego samochodu nie powinny oślepiać innych kierowców oraz uczestników ruchu i być w pełni sprawne. Jak w przypadku bieżnika unikniemy mandatu i jak w przypadku zapasowego koła warto mieć w schowku kilka zapasowych żarówek.

Wycieraczki

Wycieraczki to już ostatni element, na który trzeba zwrócić uwagę. Tak samo jak opony i oświetlenie wpływają na bezpieczeństwo i komfort podróży. Wiadomo, że planujemy urlop spodziewając się sprzyjającej pogody, ale jak to mówią pogoda zmienną jest i nigdy nie wiadomo kiedy złapie nas deszcz. Wtedy przydadzą się sprawne wycieraczki, które dobrze zbierają wodę i nie pozostawiają smug. Przy smugach pomoże odpowiedni płyn do spryskiwaczy, który zapobiega także osadzaniu się brudu.

kobieta w aucie z ramionami wycięgniętymi w górę

Jak widać przed podróżą trzeba sprawdzić wiele rzeczy. Warto się jednak poświęcić lub poświęcić czas na wykonanie przeglądu, aby mieć stuprocentową pewność, że dojedziemy cali i zdrowi na wymarzony urlop. Szczególnie ważny okazuje się przegląd zwłaszcza gdy podróżują z nami dzieci lub bardzo bliskie nam osoby. Skorzystajcie z naszych rad, dajcie znać co jeszcze dorzucilibyście do takiego przeglądu przed wyjazdem na wakacje i przeczytajcie pozostałe artykuły na naszym blogu.

Powrót do bloga


Dojeżdżamy błyskawicznie
do dzielnic Poznania:
Grunwald, Jeżyce, Nowe Miasto, Piątkowo, Rataje, Stare Miasto, Wilda
okolicznych miejscowości:
Swarzędź, Luboń, Komorniki, Skórzewo, Wysogotowo, Przeźmierowo, Baranowo, Chyby, Suchy Las, Owińska, Koziegłowy, Janikowo