Jak prawidłowo oznakować holowane auto?

05.11.2021 |

Każda awaria samochodu jest dla kierowcy stresująca. Tym bardziej kłopotliwe są te, które uniemożliwiają kontynuowanie dalszej jazdy.

Mamy do wyboru wezwanie lawety lub holowanie przez inny pojazd. Holowanie to czynność, która polega na ciągnięciu jednego pojazdu (niesprawnego) przez drugi (sprawny). Odbywa się to przy użyciu linki holowniczej lub innego połączenia między pojazdami. Jeżeli zdecydujemy się na holowanie bez pomocy lawety, musimy znać podstawowe zasady, które obowiązują w trakcie takich czynności. Z pewnością nie chcemy stwarzać zagrożenia na drodze lub otrzymać mandatu. Pamiętajmy, aby włączyć światła awaryjne w czasie, gdy niesprawne auto znajduje się na drodze.

Holowanie zostało uregulowane w ustawie

Warunki i zasady dotyczące holowania pojazdów zostały uregulowane w art. 31 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Z ustawy wynika między innymi nakaz posiadania włączonych świateł mijania w pojeździe holującym w każdej sytuacji, niezależnie od pory dnia i pogody. Należy też prawidłowo oznakować pojazd trójkątem ostrzegawczym. Nie bez znaczenia jest miejsce, w którym zostanie on umieszczony. Zgodnie z przepisami, umieszczamy z tyłu po lewej stronie ostrzegawczy trójkąt odblaskowy. Jeżeli nie posiadamy trójkąta, możemy użyć żółtego sygnału błyskowego w taki sposób, aby był on widoczny i zrozumiał dla innych użytkowników ruchu drogowego. Holowania pojazdu dokonujmy zawsze w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami. Warto więc wiedzieć, jaki masz obowiązek oznakować holowany samochód osobowy.

Holowanie auta krok po kroku

Prawidłowe oznakowanie pojazdów

Zacznijmy w pierwszej kolejności od kwestii jak oznakować holowany samochód osobowy. Jest ono kluczowe dla kolejnych etapów działania. Pojazd holujący musi mieć cały czas włączone światła mijania. Nie wystarczą światła do jazdy dziennie. Kwestia ta została jasno określona w przepisach. Nie istnieją żadne odstępstwa od tej zasady. Auto, które jest niezdolne do samodzielnej jazdy (czyli auto holowane) musi być oznaczone odblaskowym trójkątem. Aby oznaczenie było zgodne z przepisami, umieśćmy z tyłu po lewej stronie ostrzegawczy trójkąt odblaskowy. Aby oznaczenie było prawidłowe trójkąt musi być umieszczony dokładnie w tym miejscu. Inaczej nie będzie on spełniał wymaganych warunków i sprawi, że nie będziemy uprawnieni do wykonywania holowania.

Co zrobić jeśli nie mamy trójkąta?

Możemy skorzystać z drugiej opcji oznaczenia holowanego pojazdu. Mianowicie, pojazd holowany może wysyłać żółte sygnały błyskowe w taki sposób, aby były widoczne dla innych pojazdów na drodze. Potocznie nazywamy to oznakowanie „kogutem”. Nie próbujmy zastępować tego światłami awaryjnymi. Aby włączyć światła awaryjne jesteśmy zobowiązani podczas gdy auto stoi na drodze. Gdy dodatkowo w trakcie holowania na drodze panuje ograniczona widoczność spowodowana złymi warunkami atmosferycznymi, pamiętajmy aby włączyć światła pozycyjne.

trójkąt ostrzegawczy

Pamiętaj, aby w trakcie przygotowywania się do holowania, prawidłowo oznaczyć miejsce zdarzenia

Za pomocą czego można holować pojazd?

Linka do holowania powinna mieć od 4 do 6 metrów długości. Wymagane jest, aby była ona oznaczona czerwonymi i białymi pasami lub czerwoną albo żółtą chorągiewką, która powinna być zawieszona w połowie długości linki. Warto mieć taką linkę zawszę w swoim samochodzie. Bywa bardzo przydatna, a jej koszt jest stosunkowo niski. Jeżeli zdecydujemy się na hol sztywny (drążek holowniczy) to pamiętajmy, że nie powinien mieć więcej niż 3 metry długości. Jego zaletą jest to, że pozwala utrzymywać niezmienną i bezpieczną odległość pomiędzy pojazdami, które biorą udział w holowaniu. Używamy jest przeważnie w przypadku pojazdów z niesprawnym układem hamulcowym, które nie są w stanie dokonać samodzielnego zatrzymania. Jeżeli tylko jeden układ hamulców jest sprawny, możemy holować pojazd silnikowy, ale musimy użyć połączenia sztywnego. Sprawny układ hamowania nie jest potrzebny w pojeździe holowanym, jeżeli jego zawieszenie oparte zostanie o część mechaniczną pojazdu holującego. Popularne są także specjalne taśmy holownicze, które od linek różnią się tym, że są płaskie, szerokie i bardziej wytrzymałe. Ponadto, o wiele łatwiej się je przechowuje. Można je szybko zwinąć i schować. Nie potrzebują dużo miejsca. Wybór połączenia do holowania jest uzależniony też od tego, jaki pojazd holujemy. Motocykl możemy holować za pomocą połączenia giętkiego. Jest to sposób holowania umożliwiający łatwe odczepienie. Natomiast w przypadku innych pojazdów, możliwość odczepienia musi zostać wykluczona.

mężczyzna trzyma linkę do holowania auta

Dla prawidłowego holowana istotny jest dobór linki

Prędkość dozwolona podczas wykonywania holowania

Prędkość pojazdu, który holuje niesprawny pojazd nie może przekraczać 30 km/h na obszarze zabudowanym oraz 60 km/h poza tym obszarem.

Zachowanie kierowcy pojazdu holowanego

Przede wszystkim, w pojeździe holowanym musi znajdować się osoba uprawniona do jego prowadzenia. Wyjątek będzie stanowić sytuacja, w której pojazd holowany jest w sposób, który wyklucza potrzebę kierowania nim. Ponadto, osoba siedząca za kierownicą pojazdu holowanego nie może być w stanie po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających. Natomiast to kierujący pojazdem zobowiązany jest do zasygnalizowania każdego manewru jaki wykonuje. Osoba w pojeździe holowanym ma pozostać bierna. Pojazd holowany zdecydowanie nie może używać świateł awaryjnych.

linka do holowania

Odpowiednia linka jest podstawą bezpiecznego holowania

Odległość pojazdów holujących się

Odległość między pojazdami jest czynnikiem niezbędnym do zachowania bezpieczeństwa i przeprowadzenia holowania zgodnie z przepisami. W przypadku połączenia sztywnego odległość powinna wynosić maksymalnie 3 metry. Natomiast jeśli mamy do czynienia z połączeniem giętkim, to odległość powinna oscylować w granicach od 4 do 6 metrów. Pamiętajmy też o oznaczeniu połączenia. Wyjątkiem od obowiązku biało-czerwonego oznakowania liny i zaopatrzenia jej w żółtą lub czerwoną chorągiewkę są pojazdy jednostek wojskowych podporządkowanych Ministrowi Obrony Narodowej. Dla tych pojazdów nie jest konieczne oznaczenie połączenia między pojazdami oraz zachowanie należytych odległości pojazdów.

Czy każdy rodzaj pojazdu można holować?

Problem stanowią pojazdy wyposażone w automatyczną skrzynię biegów. Kilku producentów dopuszcza możliwość holowania takich pojazdów, ale tylko na krótkim dystansie i z minimalną prędkością. Większość pojazdów z automatyczną skrzynią biegów może zostać uszkodzona podczas holowania za pomocą innego pojazdu. Silnik, który nie pracuje, oznacza, że sprzęgło zostało pozbawione smarowania. Taka sytuacja powoduje natomiast ryzyko uszkodzenia układu przeniesienia napędu. Jeżeli producent naszego samochodu dopuszczaj holowanie na krótkiej trasie, to nie przesadzajmy z odległością. Bezpieczniej będzie wezwać lawetę niż jeszcze bardziej uszkodzić nasz samochód, w wyniku nie zastosowania się do wskazówek.

Jakich pojazdów nie możemy holować:

  • pojazdu o niesprawnym układzie kierowniczym
  • pojazdu o niesprawnych hamulcach (wyjątkiem jest sytuacja, w której sposób holowania nie wymaga używania hamulców)
  • pojazdu, w którym działanie układu hamulcowego jest oparte na działaniu silnika, a ten został unieruchomiony w wyniku awarii

Ponadto, możemy holować tylko jeden pojazd jednocześnie. Kategorycznie zabronione jest holowanie więcej niż jednego samochodu. Wyjątek stanowi holowanie pojazdu członowego (czyli na przykład z przyczepą).

Nie można natomiast dokonywać holowania za pomocą pojazdu z naczepą (przyczepą).

Holowanie na autostradzie

Jeżeli znajdujemy się na autostradzie, to jesteśmy zmuszeni do wezwania pomocy. W miejscach takich jak autostrada, holowania mogą dokonywać tylko specjalnie do tego wyznaczone pojazdy. Holowanie odbywa się wtedy tylko do najbliższego wyjazdu albo po prostu do miejsca obsługi podróżnych.

Holowanie pojazdu – porady praktyczne

Wielu kierowców słusznie obawia się sytuacji, kiedy to będą zmuszeni stać się kierowcą pojazdu holującego lub holowanego. Nie jest to powód do wstydu. Nie zdarza się to często. Większości z nas nie zdarzy się to nigdy, więc nie mamy w tym doświadczenia. Co ważne, wcale nie musimy tego umieć.

Poniżej kilka wskazówek, które powinny ułatwić przebrnięcie przez ten stresujący moment:

  • spokojnie, bez pośpiechu oznakuj holowany pojazd
  • często popełnianym błędem jest umieszczenie trójkąta na środku, zamiast po z tyłu po lewej stronie
  • nie włączaj świateł awaryjnych podczas holowania
  • zadbaj o to, aby linka holownicza była cały czas napięta. Nieprawidłowe jej ułożenia może doprowadzić do uszkodzenia pojazdów, które zostały nią połączone. Jeżeli odległość pojazdów się zmniejsza, oznacza to z reguły, że kierowca pojazdu holowanego powinien zacząć hamować z większą siłą podczas zatrzymywania pojazdu na skrzyżowaniu itp. Ważne jest też zachowanie osoby, która jedzie z przodu (czyli w samochodzie holującym). Ważne jest, aby przyjąć technikę płynnej jazdy. Należy w tym celu bardzo łagodnie ruszać z miejsca. Takie zachowanie powinno zapewnić odpowiednie naprężenie linki. Trzeba też unikać gwałtownego hamowania i wszelkich zaskakujących manewrów. Aby prawidłowo przeprowadzić holowanie, należy być bardzo skupionym. W innym wypadku bardzo łatwo może dojść do uszkodzenia połączenia, które jest pomiędzy pojazdami i w efekcie do stłuczki samochodów.
  • jeżeli mamy możliwość wyboru, to dobrze jest, by za kierownicą holowanego pojazdu kierował bardziej doświadczony kierowca, ponieważ będzie on miał zdecydowanie trudniejsze zadanie do wykonania
  • aby pojazdy były bezpieczne dla innych uczestników ruchu drogowego, należy pamiętać, że zmianę pasa musi sygnalizować kierowca pojazdu holującego oraz kierowca pojazdy holowanego
  • w przypadku gdy holowanie odbywa się na drodze kilkupasmowej, należy zawsze wybierać prawy pas. Jeżeli przemieszczamy się po obszarze nam znajomym, spróbujmy wybrać mniej uczęszczane ulice. Zdołamy wtedy uniknąć konieczności ciągłego zatrzymywania się i ruszania, które bywa problematyczne. To właśnie wtedy musimy szczególnie pilnować prawidłowego naprężenia linki. Ponadto, wybierzmy trasę, na której będzie najmniej przejść dla pieszych. im mniej okazji do zatrzymywania się, tym lepiej i bezpieczniej.

Jeżeli nie czujesz się pewnie – nie ryzykuj. Skontaktuj się z nami. Gwarantujemy profesjonalne holowanie auta na terenie Poznania i okolic w przystępnych cenach.

Powrót do bloga


Dojeżdżamy błyskawicznie
do dzielnic Poznania:
Grunwald, Jeżyce, Nowe Miasto, Piątkowo, Rataje, Stare Miasto, Wilda
okolicznych miejscowości:
Swarzędź, Luboń, Komorniki, Skórzewo, Wysogotowo, Przeźmierowo, Baranowo, Chyby, Suchy Las, Owińska, Koziegłowy, Janikowo