Ile kosztuje holowanie auta?

24.02.2018 |

Samochód w dzisiejszych czasach posiada każdy z nas. Jednak może zdarzyć się, że maszyna odmówi nam posłuszeństwa. Wówczas bardzo istotne jest jej holowanie. Zatem jaki jest koszt takiej usługi?

Holowanie doskonałym rozwiązaniem

Nagła awaria pojazdu to bardzo duży problem wielu kierowców. Choć wielu ludziom wydaje się, że auto stanowi praktycznie niezawodny środek transportu, to właśnie z powodu nawet niewielkiej usterki możemy nie móc jechać dalej. Wbrew pozorom czasem mała rzecz potrafi sprawić, iż nasz samochód będzie niezdolny do dalszej jazdy. Takie rzeczy z pewnością często możemy przewidzieć, jeżeli przykładowo podczas okresowej kontroli naszego pojazdu mechanik wskaże nam, jakie części lub też urządzenia należałoby wymienić. W takiej sytuacji można spodziewać się, że nie wszystkie elementy będą tak wytrzymałe, jakbyśmy sobie tego życzyli. Jednak wiele awarii przytrafia się bardzo niespodziewanie, czasem wada jest ukryta i nawet w przypadku podłączenia pojazdu do komputera najlepszy i doświadczony mechanik nie będzie w stanie jej zlokalizować. Dlatego jeżeli przytrafi nam się taki problem podczas jazdy, powinniśmy zdecydować się jak najszybciej odholować pojazd.

Bardzo wielu kierowców, którzy znaleźli się w takiej sytuacji często zastanawia się, ile kosztuje holowanie auta? Wielu ludziom wydaje się, że jest to dla nich nieosiągalna kwota. Z tego powodu często wpadają w panikę lub też nagle pożyczają pieniądze od znajomych, nawet zanim zadzwonią po lawetę. Z pewnością nagłe awarie mogą być dla wielu osób bardzo stresujące, w szczególności jeżeli poruszamy się starszym autem i tak naprawdę nie wiemy, czy usterkę opłaca się jeszcze naprawić, czy też jej koszt znacznie przewyższy wartość naszego pojazdu. Należy zdać sobie sprawę z tego, że holowanie pojazdu wbrew pozorom nie jest drogie. Jego cena jest uzależniona od różnorodnych czynników. Zatem jakie są dokładnie koszty?

Jaki jest koszt holowania?

Przede wszystkim cena holowania danego pojazdu jest uzależniona od lokalizacji przedsiębiorstwa, które nam w tym pomoże. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż jeżeli taka firma będzie znajdowała się w ścisłym centrum w szczególności dużego miasta, jej usługi będą po prostu droższe. Tak jest we wszystkich dziedzinach w biznesie, iż największe miasta w naszym kraju mają po prostu wyższe ceny. Jest to spowodowane między innymi dużym wyborem klientów na rynku, którzy i tak przykładowo zapłacą za takie holowanie określoną stawkę. Ponadto warto podkreślić, iż konkurencja również narzuca swoje stawki i gdyby firmy zajmujące się holowaniem aut oferowały swoim klientom znacznie tańsze rozwiązania mogłoby się okazać, że w najbliższym czasie po prostu zbankrutują.

Zdecydowanie koszt holowania także zależy od tego, czy załadunek pojazdu jest trudny. Holowane są samochody charakteryzujące się różnorodną masą, jak również są one w różnym stanie technicznym. Jeżeli przykładowo holujemy auto po wypadku, które nie może samodzielnie wjechać na lawetę, musimy w tym celu użyć nie tylko wciągarki samochodowej, ale również dodatkowego sprzętu, co często wpływa na wyższą cenę świadczonej usługi.

Na dużą uwagę zasługuje również trasa holowania. Z pewnością jeżeli nasze niesprawne auto chcemy przetransportować do najbliższego warsztatu, który mieści się kilka kilometrów dalej, nie zapłacimy za tą usługę zbyt dużo pieniędzy. Problem może pojawić się w momencie, gdy nasz pojazd odmówił nam posłuszeństwa na pustkowiu lub też drodze w lesie, gdzie do najbliższego miasta jest kilkadziesiąt kilometrów. Należy liczyć się z tym, że koszty takiego holowania mogą być znacznie większe. Przedsiębiorcy zajmujący się holowaniem pojazdów biorą pod uwagę również pokonywaną trasę i czy nie znajdują się na niej jakieś odcinki płatne. Jeżeli musimy pokonać odcinek płatnej drogi, przykładowo na autostradzie, cena takiego przejazdu również będzie doliczona do wykonywanej usługi. Jest to raczej standardowa procedura, której powinniśmy się spodziewać w każdym przedsiębiorstwie, zajmującym się holowaniem pojazdów. Zatem ile dokładnie może kosztować taka usługa w większym mieście?

Najdroższe holowanie jest zdecydowanie w centrum Warszawy. W stolicy w centrum zapłacimy za świadczoną usługę już od 120 zł. Jeżeli awaria przytrafiła nam się na trasie w pobliżu największego miasta w Polsce, za kilometr przejechanej trasy możemy zapłacić już od 1,8 zł. Z kolei choć Kraków nie jest aż tak duży jak nasza stolica, ceny w tym mieście są praktycznie takie same. Bardzo drogo jest również na śląsku, jednak w tym rejonie możemy znaleźć przedsiębiorstwa, które oferują holowanie w cenie często 1- 1,5 zł za kilometr.

Obecnie bez samochodu wiele osób nie wyobraża sobie życia. To właśnie dzięki tej maszynie możemy przemieszczać się bardzo szybko z jednego miejsca do drugiego, jak również jazda jest bardzo komfortowa. Zdecydowanie jest to lepszy środek transportu, niż przykładowo autobus lub pociąg. Dzięki naszemu autu możemy czuć się w pełni niezależni, ponieważ gwarantuje nam swobodę oraz to my wybieramy, którędy pojedziemy. Niestety nawet najbardziej doskonała maszyna kiedyś się zepsuje i tym samym taki los może spotkać również nasz pojazd, w najmniej oczekiwanym momencie. Z tego powodu doskonałym rozwiązaniem jest poszukanie kontaktu do renomowanej pomocy drogowej, która bardzo szybko odholuje nasz pojazd w bezpieczne miejsce. Wbrew pozorom takie usługi nie są zbyt drogie, jednak ich cena w dużej mierze jest uzależniona od rodzaju naszego auta oraz trasy, jaką trzeba będzie pokonać z nim na lawecie.

Powrót do bloga