Fortuna na nowy wydech? Niekoniecznie

21.12.2016 |

Do   urwanego wydechu rzadko wzywa się pomoc drogową. Najczęściej kierowcy starają się jednak radzić sobie własnym sumptem. Jednak czasem zdarzy się pojechać na pomoc komuś, komu wydech zepsuł się nader spektakularnie… A bez wydechu, z rurą urwaną się częściowo, wleczoną za autem … no, trudno jechać. Tym bardziej z przegrzanym silnikiem… A katalizator i sama rura wydechowa psuje się dosyć często.

 

Nowy katalizator może czasem być niedostępny na rynku, czasem koszt jego wymiany przewyższa wartość całego auta. Można jednak na spokojnie ten dylemat rozwiązać. W sprzedaży dostępne są katalizatory i rury wydechowe uniwersalne, można również zamówić wydech dedykowany, robiony na zamówienie, taki, który sprawdzi się w autach tuningowanych.

 

Katalizator niszczy się podczas pracy silnika, gdzie spaliny, kwasowe środowisko  ekstremalne temperatury. Może się uszkodzić podczas uderzenia o kamień lub krawężniki. Bez katalizatora można w zasadzie jeździć. O ile nie przeszkadza ci dzwoniący silnik, ryczący podczas jazdy, a auto nie jest wyposażone w sondę za katalizatorem oraz w nowszych autach, świecąca się kontrolka “check engine”. Zapchany katalizator może wywołać przegrzanie się silnika, a wcześniej jednostka traci moc.

Wydech uniwersalny

Wymienić wydech możesz na model uniwersalny, który można dopasować do każdego modelu auta, dopasowując długości i zaciski. Koszt takiego elementu, dopasowanego do wymagań normy Euro2 to około 300 zł, wyższe normy to wyższe kwoty. Do ceny doliczyć należy pojemność silnika oraz materiał, z jakiego jest wykonany, czyli metal lub ceramikę.

Można też wykonać najprostszą i najczęściej stosowaną naprawę katalizatora, czyli wydłubać środek i wspawać rurkę w puszkę. Głośniejszą pracę silnika zyskasz, wstawiając zamiast katalizatora strumienicę. Normy emisji spalin? Zapewne żadne.

 

Możesz również zamówić wydech ze ze stali nierdzewnej zwłaszcza, jeśli zależy ci na efektownym tuningu auta. Znajdziesz warsztaty, które specjalizują się tego typu usłudze. Koszt budowy nowego wydechu to przedział od 1 500,00 do 6 000,00 zł. Możesz zamówić wydech, który pracuje głośniej lub ciszej, dobrze zrobiony zwiększy osiągi silnika, a do tego cechuje go niezwykła trwałość. Z reguły dobrze wykonany, będzie służył do końca życia auta.

Powrót do bloga


Dojeżdżamy błyskawicznie
do dzielnic Poznania:
Grunwald, Jeżyce, Nowe Miasto, Piątkowo, Rataje, Stare Miasto, Wilda
okolicznych miejscowości:
Swarzędź, Luboń, Komorniki, Skórzewo, Wysogotowo, Przeźmierowo, Baranowo, Chyby, Suchy Las, Owińska, Koziegłowy, Janikowo