Dzień dobry, proszę dokumenty do kontroli

10.01.2020 |

Rutynowa kontrola dokumentów dla kierowcy TIR-a często jest złym doświadczeniem. Nie mając niczego na sumieniu, traci czas. Jakie dokumenty pozwalają na uniknięcie nerwów?

Papier dobry na wszystko

Praca kierowcy TIR-a to praca polegająca na czymś więcej, niż samo prowadzenie pojazdu. Są tacy, którzy uważają, że jest to praca również i papierkowa. Wielu kierowców ma przecież w pamięci, jak wiele różnego rodzaju dokumentów i zaświadczeń jest wymagane przez prawo. Kompletny zestaw dokumentów, jakie musi mieć ze sobą każdy prowadzący pojazd ciężarowy, przybiera postać grubej książki. Warto zapoznać się z wymaganiami jakie stawia prawo po to, by uniknąć przykrej niespodzianki.

kierowca stoi przy dwóch autach ciężarowych

Przygotowanie do jazdy

Jakie dokumenty kierowca TIR-a musi mieć?

Niezbędnych dokumentów, jakie może zażądać policjant lub inna osoba uprawniona do kontroli, jest wiele. Doświadczenie, jakie posiadamy w pomocy drogowej dla kierowców ciągników siodłowych sprawiło, że udało nam się zebrać je w 4 główne kategorie. Oto one:

Dokumenty osobiste kierowcy TIR-a

Kierowca powinien posiadać przy sobie komplet dokumentów wymagane od wszystkich poruszających się po drogach. Przede wszystkim oczywiście prawo jazdy, które jest potwierdzeniem jego zdolności do kierowania pojazdem. Warto też mieć ważne badanie lekarskie, jako podstawę dopuszczenia do pracy. Równie istotne będą wszystkie rzeczy związane z przebiegiem trasy czyli np. wyciąg z tachometru. Jeśli nie jest to właściciel pojazdu to równie przydatne będzie także zaświadczenie pozwalające na korzystanie z wozu. Dopiero taki komplet dokumentów może zapewnić spokój ducha na trasie, co jest tak samo ważne, jak uniknięcie korków i innych przeciwności, opóźniających pracę.

Dokumenty pojazdu u kierowcy TIR-a

Z punktu widzenia kierującego TIR-em, wiozącym ładunek w transporcie międzynarodowym lub krajowym, bardzo ważne są też dokumenty pojazdu. Kierowca TIR-a powinien posiadać dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym i ubezpieczenie OC, o czym nie wolno zapomnieć. Bardzo trzeba też pilnować tego, aby posiadać wszelkie niezbędne zezwolenia, wymagane w różnych krajach, bo przekłada się to na brak kłopotów w razie kontroli.

Licencje firmy spedycyjnej dla kierowcy

Niezbędne dla kierującego samochodem ciężarowym jest posiadanie wypisu z licencji lub też wypisu zezwolenia zatrudniającej go firmy spedycyjnej. Taki dokument kierowca otrzymuje od swojego pracodawcy, powinien być wręczony razem z kompletem dokumentów. Dobrze jest sprawdzić jego posiadanie trzy razy przed trasą, bo bez tego papieru jazda może stać się prawdziwym koszmarem.

Kierowca TIR-a i dokumenty ładunku

auta ciężarowe na parkingu przy stacji benzynowej

Po załadunku sprawdź papiery

Ostatnią grupą jest ta dotycząca towarów, a ściślej z posiadaniem odpowiednich dokumentów przewozowych. Najważniejszym z nich to list przewozowy, niezbędny przy każdorazowej kontroli, na jaką może trafić kierowca TIR-a w każdej chwili. Ponadto ważne jest także się posiadanie zaświadczenia o pochodzeniu towaru, będące potwierdzeniem jego legalności. Niektórzy twierdzą, że najlepiej mieć w tym wypadku także i papiery dotyczące VAT, wagi i innych właściwości. Im więcej, tym lepiej – tak w skrócie można to określić.

To (prawie) wszystko

Ta długa lista nie wyczerpuje tematu, o czym dobrze wiedzą ci, z którymi zetknąłem się podczas wielu lat pracy w firmie zajmującej się pomocą drogową dla kierowców ciężarówek. Ten pakiet dokumentów to często dopiero podstawa, jaką każdy kierowca TIR-a powinienem posiadać w kabinie pojazdu. W zależności od trasy lub rodzaju przewożonego ładunku, liczba dokumentów zawartych w zestawieniu może być znacznie większa. Zezwolenia niezbędne do tego, by przewozić specjalne ładunki lub też przewóz zwierząt potwierdzony zaświadczeniem weterynarza, to jedne z przykładów na to, że kierowca TIR-a a musi być zaopatrzony w bardzo gruby plik papierów. Również w siedzibie firmy powinny być zgromadzone niezbędne potwierdzenia tego, że kierowca jest uprawniony do kierowania pojazdem na określonej trasie i z określonym ładunkiem.

Znasz drogę do domu, kierowco TIR-a?

Coraz mniej słychać o porwaniach TIR-ów, jednak na kierowców nadal czyha sporo niebezpieczeństw. Wypadki, niespodziewane kontrole lub zwyczajna awaria. Wiesz jak dojechać do domu?

Kradzież czy porwanie?

Porwania drogowe już dziś są coraz mniej częste, ale jednak, jak to mówią, strzeżonego Pan Bóg strzeże. Jeśli zatem kierujesz TIR-em na co dzień, zarabiając w ten sposób na chleb dla siebie i swojej rodziny, bardzo wiedzieć jak być bezpiecznym. Dobrze wiedzieć, jak najlepiej uchronić się przed tego rodzaju niespodziankami. Kamery nagrywające są już dziś tak tanie, że większość z was ma takie w swoich kabinach. Warto jednak również pomyśleć o tym, by zamontować też dodatkowy sprzęt, który będzie monitorował dodatkowo, na przykład wnętrze z ukrycia. Taki niewielki wydatek może oddać znaczną przysługę w razie potrzeby. Oczywiście, najlepiej jest w ogóle nie musieć tego sprawdzać, ale lepiej dmuchać na zimne.

auto ciężarowe - widok z boku

TIR nie jest zagrożeniem na drodze

Kierowca TIR-a jeździ bezpiecznie

Podobnie wygląda sprawa z wypadkami i kolizjami drogowymi. Choć te kilkanaście ton ładunku sprawia, że czujesz się bezpiecznie siedząc wysoko w kabinie, to jednak się zdarzają przecież takie kraksy, z których nie jest łatwo się dostać. Przepisy dotyczące na przykład prędkości niekiedy mogą być denerwujące, jednak ich przestrzeganie pozwala zmniejszyć ryzyko, towarzyszące kierowcy TIR-a na co dzień. Kiedy myślisz jedynie o terminach i walce o ustaloną godzinę przyjazdu, to możesz łatwiej popełnić błąd. Lepiej więc pomyśleć o bliskich w domu i po prostu ściągnąć nogę z gazu. Warto też przestrzegać zapisów prawnych związanych z długością czasu spędzanego za kółkiem. W końcu lepiej dojechać później niż wcale, prawda?

Jakie dokumenty musi mieć kierowca TIR-a?

Kontrola drogowa to taki przypadek, którego większość z nas zdecydowanie woli uniknąć. Nawet jeśli wszystko jest w jak najlepszym porządku, to zawsze w tym momencie możesz poczuć się jak przestępca. Również i w tym wypadku są na to rozwiązania, którym warto poświęcić chwilę, bo można zapewnić sobie nie tylko spokój sumienia, ale również powrót do domu na czas. Przed każdorazowym zajęciem miejsca za kierownicą warto dokładnie sprawdzić, czy w kabinie znajdują się wszystkie niezbędne dokumenty.

dwa auta ciężarowe na drodze

W trasie

Lista dokumentów dla kierowcy TIR-a

  1. Prawo jazdy i inne uprawnienia
  2. Dowód rejestracyjny, OC i upoważnienie do używania wozu
  3. Dokumenty potwierdzające pozwolenia firmy spedycyjnej
  4. Dokumenty przewożonego ładunku

Przede wszystkim warto mieć ze sobą dokumenty osobiste, nie tylko prawo jazdy czy dowód lub paszport, ale również i niezbędne zaświadczenia, umożliwiające stwierdzenie, że można osobiście prowadzić TIR-a z towarem. Wyposażenie się w tego rodzaju zaświadczenia są jeszcze bardziej ważne w przypadku przewożenia materiałów niebezpiecznych, zwierząt lub innych ładunków wymagających specjalistycznych pozwoleń. Ponadto warto również sprawdzić czy szef dostarczył wszystkie niezbędne papiery pojazdu. Nie chodzi w tym momencie jedynie o dowód rejestracyjny i posiadanie OC, ale również i odpisy z licencji przewozowej firmy i innych dokumentów, jakie każdemu kierowcy TIR-a powinien zapewnić właściciel firmy transportowej. Dopiero wtedy można jechać naprawdę spokojnie.

zaparkowane ciężarówki pod halą

Bezpiecznie na bazie

Pomoc drogowa z Poznania dla kierowców TIR-ów

Trzeba też pamiętać, że TIR-y, podobnie jak inne pojazdy mechaniczne, mogą ulegać awarii. Wiele razy takie niespodzianki są opisane w zawodzie kierowcy, ale można ten rodzaj ryzyka w pewien sposób minimalizować. Wystarczy przed wyjazdem zorientować się, jaka dokładnie firma świadczy najlepsze usługi holowania lub naprawy uszkodzonego TIR-a. Stosunek jakości do ceny jest w tym momencie ważny, bo sama cena nie powinna być czynnikiem decydującym o tym, żeby wybrać akurat daną firmę. Lepiej ponieść niewiele większe koszta i skorzystać z usług renomowanych firm w zakresie pomocy drogowej dla TIR-a niż później stać przed koniecznością ponoszenia wcale niemałych wydatków na naprawę.

Mobilna pomoc drogowa dla TIR-ów się opłaca

Opłacalność tego rozwiązania doceniają nie tylko sami kierowcy, ale też właściciele firm przewozowych, bo i oni mogą spać spokojnie. Wiedzą przecież, że skutki ewentualnej awarii czy wypadku będą znacznie mniejsze, podobnie jak związane z tym koszty. Przekonało się o tym wielu, dlaczego więc nie dołączysz do ich grona?

 

Mniejszy stres oznacza lepszą jazdę

kierowca w kabinie auta ciężarowego

Niebawem w domu

Na szczęście w razie konieczności naprawy na trasie zmartwienia podobne nie występują. Oferowane przez nas usługi naprawy, holowania i mobilnej pomocy drogowej dla TIRów sprawią, że kierowanie pojazdem ciężarowym będzie znacznie mniej stresujące. Mniej trosk oznacza lepszą jazdę i szybsze dotarcie do celu. Uratowaliśmy już wiele wspólnych chwil z rodziną, pomagając z wyrobieniem się w czasie. Zaufało nam już wielu, dołącz do nich i ty.

Powrót do bloga