Bezpieczny załadunek pojazdu na lawetę

19.01.2018 |

Transport pojazdu na lawecie to najbardziej popularne rozwiązanie, gdy chcemy sprowadzić samochód z zagranicy lub przetransportować auto po wypadku. Jak to zrobić bezpiecznie?

Wciąganie na lawetę pojazdu – jak zrobić to bezpiecznie?

Jeżeli chcemy przetransportować samochód możemy użyć w tym celu lawety lub autolawety. Na rynku istnieje wiele różnych firm, posiadających w swojej ofercie transport pojazdu po wypadku lub jego przewóz w razie awarii. Czym kierować się przy wyborze firmy, aby cały transport przebiegł bezpiecznie i jak to wygląda w praktyce?

Przy wyborze przedsiębiorstwa, które ma przewieźć nasz pojazd, nie warto kierować się jedynie ceną. Często usługi, które są najtańsze są również niskiej jakości. Dlatego do przewozu naszych ukochanych czterech kółek, wybierzmy zaufaną firmę z profesjonalnym sprzętem i doświadczeniem. Dzięki temu, będziemy mogli mieć pewność, że przewiezienie auta przebiegnie bezawaryjnie. Każdy pojazd transportowany przez taką firmę jest dokładnie zabezpieczony i ubezpieczony.

Przy transporcie na lawecie, cała odpowiedzialność spoczywa na kierowcy. Dlatego to takie ważne, żeby była to osoba z dużą wiedzą i doświadczeniem. Jak wygląda praca takiego człowieka?

Kierowca lawety, nie tylko transportuje nasz pojazd, ale również zajmuje się jego załadunkiem oraz rozładunkiem. To właśnie on odpowiada za właściwe zaciągnięcie pasów oraz prawidłowe umieszczenie auta. W jaki sposób bezpiecznie wciągnąć na lawetę samochód?

W przypadku wciągania pojazdu na lawetę bezpieczeństwo jest bardzo istotne, ponieważ choć nie jest to czynność zbyt skomplikowana, podczas jej wykonywania istnieje wiele zagrożeń. Aby załadunek przebiegł pomyślnie, należy zwrócić uwagę na szybkość wykonywania tej czynności. Wciąganie auta nie powinno być przeprowadzone zbyt szybko, ponieważ w takiej sytuacji bardzo łatwo jest popełnić błąd. Na skutek pośpiechu pojazd nie tylko może nawet spaść z lawety, ale w najgorszym wypadku może przygnieść osoby będące w pobliżu. Kierowca lawety odpowiada nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale również za zdrowie i życie pozostałych uczestników ruchu.

W celu bezpiecznego, jak również poprawnego załadowania pojazdu na lawetę należy zadbać o równomierny rozkład ciężaru. Każdy pojazd charakteryzuje się niemałą wagą.

Pojazd holowany musi być również wprowadzany na lawetę bardzo powoli, o czym niestety wielu kierowców prowadzących załadunek zapomina. Wybierając takie usługi warto zwrócić na to uwagę, ponieważ zbyt szybkie wciąganie także może stwarzać zagrożenie naszego bezpieczeństwa oraz osób znajdujących się w okolicy lawety. Samochód może się przechylić lub upaść.

Kolejne istotne rzeczy, które mają bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo załadunku to odpowiednie oświetlenie. W szczególności jeżeli jest już ciemno, kierowca lawety, jak również pozostałe osoby, które korzystają z takich usług i znajdują się na poboczu, powinny mieć kamizelkę odblaskową. Tylko dzięki temu będą one widoczne na poboczu i kierowcy już z daleka będą mogli ich dostrzec. Na lawecie powinien być także uruchomiony sygnalizator świetlny. Tak zwany „kogut” również przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa podczas załadunku. Ponadto laweta, jak również pojazd wciągany muszą mieć włączone światła awaryjne. Niestety wielu klientów często nie ma pojęcia o tym, iż korzystając z takich usług, kierowca lawety musi zadbać o tych kilka rzeczy, które znacząco wpływają na bezpieczeństwo.

auto na lawecie

Skuteczne mocowanie pojazdu na lawecie

Jeżeli pojazd został już wciągnięty bezpiecznie na lawetę, kolejnym zadaniem kierowcy przeprowadzającego załadunek jest jego odpowiednie zabezpieczenie. Aby skutecznie zamocować pojazd na lawecie należy użyć specjalnych pasów mocujących lub łańcuchów w zależności od wagi pojazdu. Wspomniane rzeczy stosowane są do przymocowania kół pojazdu do lawety, aby podczas transportu nasze auto znajdowało się w bezpiecznej pozycji i nie stwarzało zagrożenia.

Jednak zanim kierowca lawety przypnie pasy mocujące, dokładnie sprawdza ich stan techniczny. Takie produkty w żadnym wypadku nie mogą być przetarte, pęknięte lub zużyte, ponieważ stwarza to bardzo duże zagrożenie ich przetarcia i odpięcia podczas jazdy. Nie mogą być również zabrudzone, w szczególności piaskiem. Piasek zbudowany jest z krzemionki, która charakteryzuje się bardzo drobnymi ziarnami. W przypadku, gdy wspomniane ziarna dostaną się do pasów i wnikną w ich splot, na skutek tarcia podczas zapinania wytworzy się wysoka temperatura, która doprowadzi do przecięcia splotów. Tym samym wytrzymałość pasów mocujących stale się zmniejsza, jeżeli zabrudzenia w postaci krzemionki nadal będą wnikać w strukturę materiału. Wspomniane pasy mocujące również muszą posiadać odpowiednią homologację, a także sprawne klamry.

Koła pojazdu do platformy mogą zostać przypięte za pomocą dwóch technik. Wyróżnia się sposób mocowania trzypunktowy, gdy pas mocujący jest przytwierdzony do lawety tylko w trzech miejscach lub czteropunktowy, gdy analogicznie wspomniany pas jest przymocowany do podłoża w czterech miejscach. Istnieje także wiele różnorodnych sposobów opasania samego pasa na kole. Bardzo istotne jest także, aby pamiętać o zabezpieczeniu każdej klamry. W przypadku, gdy pojazd będzie już zamocowany na lawecie, klamry muszą być nie tylko zamknięte, ale także przymocowane do pasa. W żadnym wypadku nie mogą swobodnie powiewać na wietrze podczas jazdy, ponieważ stwarza to duże zagrożenie na drodze. Klamra może nawet minimalnie się odpiąć, tym samym istnieje możliwość poluzowania się ładunku i kolejnego odpięcia. Stanowi to śmiertelne zagrożenie na drodze dla pojazdów, które poruszają się za lawetą.

Opuszczanie samochodu z lawety

Gdy pojazd na lawecie dotrze już do celu, należy również zadbać o jego bezpieczny rozładunek. Należy odpiąć wszystkie pasy mocujące pojazd i usunąć je, pozostawiając w bezpiecznym miejscu przy pojeździe. Kolejno należy upewnić się, że przestrzeń wokół lawety jest wolna i tym samym można przystąpić do opuszczania pojazdu. Tak jak w przypadku wciągania na lawetę, auto musi zostać z niej opuszczone także bardzo wolno. Prędkość jazdy powinna być wręcz spacerowa, aby cała operacja przebiegła w pełni bezpiecznie. Jeżeli jest taka potrzeba, pracownik otrzymuje wsparcie dodatkowych osób, aby Twój pojazd podczas rozładunku nie uległ uszkodzeniu.

Po kolizji i wypadku często jesteśmy bardzo zestresowani i zdarza się, że decydujemy się na wybór pierwszej firmy, którą znajdziemy. Jednak należy korzystać z przedsiębiorstw sprawdzonych, ponieważ taki załadunek na lawetę musi być przede wszystkim bezpieczny. Korzystając z powyższych porad z pewnością wybierzemy właściwe przedsiębiorstwo i podczas załadunku będziemy mogli sami ocenić, czy jest on wykonywany w pełni profesjonalnie oraz bezpiecznie.

Powrót do bloga